O svadobnom videu.

 

Podľa vlastnej skúsenosti viem, že svadba je deň, na ktorý sa nezabúda. Teda nemalo by sa zabudnúť. Ja si rád spomínam.

No ale ľudia sme rôzni. Niekto predsa len radšej zabudne. Nie každému to vyjde. Aj tak sa stáva, žiaľ.

V tom lepšom prípade, keď po rokoch spoločného života s ňou, s ním si chcú tí dvaja šťastlivci pripomenúť ten deň, tú chvíľu, aké to bolo, je dobré mať v archíve nejaký ten záznam.

Preto je dôležité komu a ako zverím túto moju "spomienku" natočiť.

 

V podstate človeku je veľmi jednoduché kúpiť nejakú lepšiu, horšiu kameru, nájsť v sebe odvahu z vidinou zisku a ísť niekomu na svadbu a...

A natáčať svadbu.

Natočiť svadbu dokáže asi každý, veď na kamere je nápis "digitál" Toto čarovné slovíčko je onou pomyselnou zárukou toho, že svadobné video bude skvelé. Budú tam efekty a perfektné prechody, lietajúce prstienky, holubice a neviem čo ešte. V mnohých ľuďoch ešte stále niekde drieme predstava, že video prehnané cez PC bude perfektné. Veď už len tá predstava: "Video v PC", je pre mnohých ľudí záruka kvality.

Lenže podstata dobre natočenej svadby je priamo v úvode tejto vety. Dobre natočená svadba musí byť hlavne "dobre natočená". Samotný strih je už v podstate úprava a pre krvou kameramanov mazlenie sa s videom do, v ich očiach, skvelého stavu.

Ja osobne preferujem jednoduchú líniu, strih. S dôrazom na detaily, lebo z detailov sa skladá celok. Snažím sa aby výsledný záznam mal myšlienku, dušu. Aby aj po rokoch záznam dokázal privodiť pocity, ktoré ľudia na zázname v ten moment preciťovali. 

Podľa mňa, nejaké bezduché poletovanie prstienkov a holubíc v svadobnom videu možno zaujme. Ale len z toho dôvodu, ako si mnohí ľudia myslia, že video bolo v počítači a toto ten počítač dokáže. Dokáže takéto video, takto spracované video, zaujať aj po rokoch? Myslím si a aj prax dokazuje, že nie. 

Z jednoduchého dôvodu.

Kameraman je podstate človek s kamerou. Pokiaľ tento človek má len tu kameru s nápisom digitál a bezmedzne verí len tomuto slovíčku bez štipky kreativity, naivne dúfa, že všetko bude OK. Veď to bude v počítači. Ale chyba lávky. Počítač nie je kreatívny a čo mu nepovieme, to neurobí.

 Treba sa dívať. Aké pocity prežíva ženích, aké jeho rodičia. Ako sa správajú jeho priatelia? Majú niečo za lubom? Aké asi pocity prežíva nevesta pri obliekaní šiat. Prostredie.... Je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú výsledok. Hlavné je však, dívať sa. Samotný formát natáčania záznamu je dôležitý, áno, ale na druhom mieste.

Práca s hĺbkou ostrostí vie viac povedať o dianí na obrazovke ako pretáčajúce sa prstene s tvárami mladomanželov, ktoré následne v zobáku odnesie prelietajúca holubica. Nechcem úplne zatracovať takéto scény. Veď niekde, v nejaký špecifických prípadoch je možné ich použiť. Ale pokiaľ sú kvalitne spracované a nepoužívajú sa príliš často. Nakoniec, ak mám porovnať video zo svadby s nejakým romantickým filmom, tak na filme nás zaujme práve dej a nie nejaké gýčové efekty, triky.

Nepovažujem sa za úplného profesionála v tejto oblasti. Je to predsa len na dlhšie, respektíve, dlhé štúdium. Ale skôr za nadšeného a poučeného laika, ktorého to baví. Baví ma pozerať sa na svet cez objektív kamery, fotoaparátu.

A urobím všetko preto, čo je v mojich možnostiach, aby bol výsledok čo najlepší.

Preto mi pripadá samozrejmé pred samotnou svadbou prísť na sálu, kde bude prebiehať svadobná zábava, z kufra auta povyťahovať stojany, svetlá, káble a "nasvietiť scénu".

Pýtať sa hlavných aktérov, aké sú ich predstavy, prípadne poradiť, ukázať, predstaviť ... .

 

Stáť niekde, v horšom prípade, niekde bokom, s kamerou v dlani alebo vystavenou na obdiv svetu, nemá zmysel. Tváriť sa ako majster sveta kameraman a pritom nepoznať ani tie najzákladnejšie parametre vlastnej kamery je trápne a lacné. Cenník na hodinu práce ale títo "profíci" vedia presne. Žiaľ aj takí sú. A potom ľudia, ktorí im verili ... a zaplatili,  ľutujú.

 

Čo sa týka svadobného videa, mojím pohľadom.

Mojím cieľom je, aby tí čo pre nich svadobný deň znamená veľa, sa na svadobné video dívali často a radi.

Keď už - Nevadí mi, dokonca som rád, keď sa odo mňa vyžadujú kde aké úlety. Rád vystúpim zo všeobecne zabehnutého a často už aj možno nudného pre niekoho štýlu svadobného videa. Rád experimentujem a je pre mňa potešujúce, keď sa tak k natočeniu vlastnej svadby stavajú aj samotní hlavní protagonisti. Trošku to dlhšie trvá, ale výsledok stojí za to.