Svadobný deň...

 

   Keď už chcete natočiť svadobný deň, musáte sa dohodnúť... čo chcete. :)

Predchádza tomu osobné stretnutie a najlepšie je, keď si snúbenci pozrú aj niekoľko prác kameramanov, pre lepšiu predstavu.

 

    Svadba nie je žiaden hraný film, ale úplne reálny sviatočný deň. Preto sa netreba do priebehu tohto, pre hlavných aktérov, hlavne snúbencov a a ich najbližšej rodiny, nezasahovať. Držím sa pravidla, že nie svadba je tu pre kameramana, ale kameraman pre svadbu. Ale rád poradím ak môžem...

 

Svadobné prípravy  

   Zvyčajne a najčastejšie nakrúcanie svadobného dňa začína u nevesty. Prípravy v dome nevesty, ozdobovanie áut, prostredie, kde nevesta vyrastala, žila a podľa možností, hlavne časových, česanie, líčenie a ...

... Obliekanie sa do svadobných šiat je pre nevestu zvyčajne dosť silným emočným zážitkom a v tomto duchu sa aj celý klip nesie. S dôrazom na detaily vytvárame spolu s hlavnou predstaviteľkou videoklip, ktorý je prakticky častokrát úvodom do celého svadobného diania. Pokiaľ to časové možností dovolia, nakrúcam aj obliekanie ženícha. Nasleduje príchod ženícha po nevestu, odobierka alebo odpytovanie od rodičov a odchod na obecný úrad či do kostola na samotný svadobný obrad.

Svadobný obrad

   sa snažím nakrútiť celý. Pre niekoho je dôležité mať tento obrad nakrútený celý, pre niekoho nie. Preto je vždy vecou vzájomnej dohody, ako vo výslednom diele bude táto najdôležitejšia časť svadobného dňa vyzerať. Pokiaľ to priestory a časový stres dovolí nakrúca sa na viac kamier.

Nasleduje podpisovanie sobášnych listov, gratulácie, prípadné fotenie a spoločná cesta autom domov.

Svadobná hostina

   Podľa oblasti, kde sa samotná svadba koná, je hostina typická pre danú oblasť. Ale zvyčajne obsahuje úvodný prípitok, prvý tanec mladomanželov, svadobné veselie. podľa dohody je možné nakrúcať aj rozhovory či odkazy, želania pre mladomanželov od svadobných hostí.

Svadobnú hostinu nakrúcam do polnoci, ale nie je to pravidlo. Po vzájomnej dohode sa môže nakrúcať aj do rána bieleho. Odčepčenie, pokiaľ je, vyberanie do venca či "biely tanec" je samozrejme súčasťou výsledného diela.

Svadobný klip

    Svadobné video je krajšie, ak obsahuje aj svadobný klip. Ten sa dá nakrútiť aj počas samotného svadobného dňa napríklad počas svadobného fotenia, ale to nie je vždy možné. Preto je lepšie nakrúcať tento klip mimo svadobný deň. Najlepšie pred svadbou, nakoľko pred samotnou svadbou sú hlavní protagonisti krásne napätí a vo výsledku to je aj vidieť a cítiť. V podstate má tento klip vyjadrovať a opisovať vzájomnú lásku nastávajúcich manželov.

 

  Samotné dielo končí zostrihom svadobného dňa, kde sú zachytené najdôležitejšie okamihy celého dňa.

 

Video môže byť spracované v dynamickom alebo naopak v poetickom štýle. Môže mať farebné korekcie, filtre... možnosti je veľa.

Len prosím, nežiadajte veľa umelých animovaných prechodov a gýčových efektov.Nikto sa nechce sa za svoju prácu hanbiť.

Ale chce aby ste si Vaše video z  Vašej svadby pozreli radi aj o veľa rokov...

 

 

Samozrejme, kreativite sa medze nekladú.

Preto pri natáčaní sú vítané aj nápady samotných aktérov. Veď hlavne im sa musí ich video zo svadby páčiť najviac.